tr Türkçe

Silikon Kalıplar

Ürün Listesi

Fiyata göre filtrele

483 sonuçtan 1-32 arası gösteriliyor

Silikon Kalıplar

Silikon kalıplar, bir obje ya da nesnenin modelini ortaya çıkarmak için kullanılan malzemelerdir. Silikonlar yapı özellikleri sebebiyle endüstriyel alanlarda farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bir kalıp alma işinde tercih edilen kalıp silikonu RTV2 olarak isimlendirilir. Silikon kalıplar döküm silikonu ve kürleşmeyi ortaya çıkaran sertleştiriciden meydana gelir.

Silikon kalıplar çoğunlukla hobi amaçlı alanlar için de tercih edilir. Bu malzemelerde önemli bir özellik bulunur. Bu özellik, içine dökülen malzemenin kalıba hiçbir şekilde yapışmayacak olmasıdır. Yani silikon kalıbı diğer kalıp malzemelerine göre kendinden kalıbı ayıran bir özelliği bulunur. Kalıp yapımında tercih edilen epoksi, poliüretan, polimer gibi malzemeleri kalıptan ayırmak için özel yağ ya da kalıp ayırıcı kullanılır. Ancak silikon kalıp malzemesinde buna gerek yoktur.

Silikon Kalıp Malzemesi Özellikleri Nelerdir?

Silikon kalıp malzemesi otomotiv, gıda, hediyelik eşya ve inşaat gibi daha sayılabilecek birçok alanda tercih edilir. Bu malzeme pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bununla birlikte içinde hava kabarcığı barındırmaz. Bu kalıplarda esneklik söz konusudur. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılabilir.

Bu kalıpların en önemli özelliklerinden biri de diğer kalıp malzemelerine göre fiyatının çok uygun olmasıdır. Bunun yanı sıra silikon malzemeler akışkan özelliktedir. Mum, sabun, kokulu taş, polyester, porselen, seramik, çikolata ve şeker hamuru gibi birçok farklı amaçla kullanılabilir. Bu kalıp çeşidi farklı döküm malzemeleriyle çalışabilmeye uygundur.

Silikon Kalıp Malzemeleri Kullanım Avantajları Nelerdir?

Silikon kalıpların genel olarak sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Çoğaltma ve kopyalama gibi işlemler için oldukça kullanışlıdır.
  • Silikon kalıp malzemesi akışkan bir yapıya sahip olduğu için ürünü çıkarmak için özel bir malzeme kullanılması gerekmez.
  • Kullanıldığı yüzeye modele yapışmadığı için pratik bir kullanımı vardır.
  • Silikon kalıbı kopma ve yırtılmaya karşı dayanıklıdır. Zorlu kullanımlarda uzun süre yıpranmadan kalabilir.
  • Yüksek ısı seviyelerinde bile kolay kolay erimez. Bu yüzden farklı sektörlerde işlevsel olarak kullanılır.
  • Kimyasal maddelere karşı çok dayanıklı olması bu ürünlerin birçok endüstriyel alanda kullanılabilmesini sağlamaktadır.
  • Silikon kalıp malzemesi kullananlar için en önemli avantajları arasında, oluşan hava kabarcıklarının kolayca atılması da bulunmaktadır.
WhatsApp
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Nasıl yarımcı olabiliriz?