tr Türkçe

Oyuncak Malzemeleri

Ürün Listesi

Filtrele
Fiyata göre filtrele

Oyuncak Malzemeleri

Çocuğunuza oyuncak alırken, hangi oyuncağı neye göre seçiyorsunuz? Bugün milyonlarca çocuk mağazalardan alınan oyuncaklarla keyifli vakit geçirebiliyor. Ancak oyuncak malzemeleri söz konusu olduğunda ebeveynlerin birçok seçenek içinden en iyisini seçmesi gerekir. Bunlar genel olarak kaliteli malzemeden yapılmış, içinde kimyasal olmayan ürünler olmalıdır. Peki, oyuncak malzemeleri nelerdir? Doğru oyuncak seçimi nasıl yapılır?

Oyuncak Malzemeleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Seçilen oyuncak, çocuğun sağlıklı gelişimine katkı sağlamalıdır. Bu nedenle mutlaka çocuğun yaşına, becerisine, ilgisine ve içinde bulunduğu gelişimsel döneme uygun olmalıdır.
  • Yaş ve beceri düzeyinin altındaki oyuncaklardan çocuklar keyif alamaz. Bunlar o yüzden çocuğun ilgi alanında çok kısa süre kalabilir. Oyuncak çocuğun yaşı ve beceri düzeyinin üstündeyse, başarısızlık duygusu yaratabilir. Bu nedenle çocukta daha gelişimsel vahim etkilere neden olabilir.
  • Oyuncak, çocuğun kas kuvvetiyle orantılı olmalıdır. Bununla birlikte bedenine uygun büyüklükte ve ağırlıkta olmalıdır.
  • Oyuncak, çocuğun gelişimi için işlevsel olmalıdır. Aynı zamanda fazla yapılanmış olmamalı ve yaratıcılığı sınırlamamalıdır. Örneğin boş kasalı bir kamyon, bir süt kamyonuna göre çok daha işlevsel olup, çocuğa daha olumlu etki eder. Çünkü çocuk, kamyonun boş kasasına dilediğini yerleştirebilir ve dilediği şeyi bu kamyonla taşıyabilir.
  • Çocuklara tek başına oynayacağı oyuncakların yanı sıra grup halinde oynayabilecekleri farklı türde oyuncak malzemeleri de alınmalıdır.
  • Oyuncak, çocuğun sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde yıkanabilir olmalıdır. Bunun yanı sıra dayanıklı, köşeleri yuvarlak ve sağlam olmalıdır.
  • Oyuncak, çocukların, yapısal özelliğini ve kullanılışını kolayca kavrayabileceği şekilde olmalıdır.
  • Oyuncak alırken cinsiyet ayrımı yapmamanızı tavsiye ederiz. Erkek çocuk kız oyuncağı, kız çocuk erkek oyuncağıyla oynamak isterse, bunda bir sakınca olmadığı çocuğa anlatılmalıdır. Becerilerini geliştirme gibi bir ihtimal varsa, örneğin erkek çocuğun bebekle, kız çocuğun kamyonla oynamasında kesinlikle problem yoktur.

Anne babaların, çocuklarının eğlence ihtiyaçlarının yanı sıra zihinsel ve duygusal gelişimine de katkıda bulunan oyuncak seçiminde göz önünde bulundurmaları gereken noktalar genel olarak yukarda belirttiğimiz gibidir. Çocukların yaratıcılığını artırarak, ruhsal ve bedensel gelişimine katkı sağlayan oyuncakları seçerken çocuğun yaşına, becerisine, ilgisine ve içinde bulunduğu gelişimsel döneme uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

WhatsApp
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Nasıl yarımcı olabiliriz?